Nesovský rodák Vladislav Gregor

0

15. prosince 2018 zemřel v Brně nesovský rodák Vladislav Gregor.

Narodil se 27.1.1944 v Nesovicích jako druhé dítě v pořadí. Starší byl bratr Josef, mladší sestra Lida. Tento měsíc by se tedy dožil 75 let.

V roce 1950 začal chodit do Základní školy v Nesovicích, kde absolvoval pět tříd, šestou a sedmou třídu vychodil na Základní škole v Brankovicích.

                            Vladislav v nejspodnější řade čtvrtý zleva

Osmou třídu dokončil v severních Čechách ve Pstruží na karlovarsku. Vyučil se zedníkem v Brně, kde taky do vojny pracoval. Od mládí ho to táhlo k hudbě. Jeho táta hrával na saxofon a klarinet a oba syny k tomu vedl. Laďa měl výborný hudební sluch a základ z domu, a tak  zkoušel jako amatér hrát v Bučovicích na čajích o páté, na saxofon, klarinet a bubny.

Po vojně, kde se prosadil ve vojenské kapele, začal hrávat po kavárnách v Brně, Opavě a Luhačovicích. Pod Pragokoncertem Praha dostal angažmá do severních států Norsko a Finsko a na výletní loď po Jižní Americe a dosti toho procestoval. Po zániku Pragokoncertu v r. 1989 zůstal na volné noze a zajížděl se svojí kapelou do Německa na letiště v Norimberku, kde hrávali pro poslech a zábavu.

V roce 2010 se Laďa, tak se mu familiárně říkalo, objevil v Nesovicích na sjezdu rodáků spojených s hodami. Potom odcestoval na Nový Zéland do městečka Auckland, kde začal nový život. Za necelé dva roky se však ze zdravotních důvodů vrátil do Nesovic. Svoje zdravotní potíže však nikdy moc neventiloval.

Po dobu svého krátkého působení v Nesovicích se ihned zapojil do kulturního dění, kde jako bubeník a saxofonista  hrával v místní kapele.

Vladislav byl  prostě od narození šoumen a uměl bavit lidi. Hraní a láska k hudbě  mu vydržela až do samého konce.

 

8.6.2014 Kozlany, účinkoval Ludvík Čihánek se svými hosty: Franta Uher, Milan Prajka, Aťka Bednářová a  Vladislav Gregor.

 

A nyní několik záběrů z působení Ladě Gregora v Nesovicích (jedna fotografie je z Bučovic) v následující fotogalerii. Je vidět, že i po návratu z Nového Zélandu měl úspěch u žen. Bílá hůlčička však vyjadřovala potíže se zrakem:

 

Na setkání spolužáků v Bučovicích v roce 2014 se ukázal nejen jako dobrý hudebník na saxofon, ale i jako dobrý zpěvák spolu s Ladislavem Sukovitým a Františkem Houšťem.

Jedna z posledních fotografií Vladislava Gregora, na setkání spolužáků, které se uskutečnilo v hoteli Arkáda v Bučovicích 7.6. 2018. Autorem fotografie je jeho spolužák z Brankovic Ing. Jiří Brňák:

V článku byly použity informace od švagra Ladě, Jirky Hofra .

Článek byl napsán k nedožitému výročí 75. let kamaráda a spolužáka

Vladislava Gregora. Čest jeho památce.